Studio News

SPRING RECITAL INFORMATION

3-6yr old Rehearsal & Recital- Monday June 1st- ALL 3-6YR OLD CLASSES NEED TO ARRIVE IN THIER TAP COSTUMES!
Rehearsal Times
Show #1– (Monday 4yr, Tuesday 4yr, Thursday 4yr) 9:00am-9:45am (Need to arrive 5 mins early)
Show #2- (Tues 5yr Am (Ashley), Tues 5yr Am (Karlee), Tues 5yr PM (Brynndi), Mon 3yr class (Karlee/Liz) 10:15-11:30am (Need to arrive 5 mins early)
Show #3-Wed 5yr class (Mariah) & Thurs 6yr (Sydney), Tues 3yr class (Karlee) 11:45am-12:45pm (Need to arrive 5 mins early)
Show #4- Fri 5-6yr class (Chloe) & Mon 6yr (Brynndi), & Wed 6yr Hip Hop (Karlee) 1:15pm-2:10pm (Need to arrive 5 mins early)

Recital Show Times
Show #1- (Monday 4yr, Tuesday 4yr, Thursday 4yr)
3:00-3:30pm (Dancers must be dropped off at the dressing room door at 2:35pm (Will
Open doors for seating 10 mins before the show)
*While waiting in line we MUST practice safe social distancing*
*Immediately following the show, please gather your dancers costume box and take pictures outside of the building. This will help us stay on
schedule with sanitizing between each show and clearing the building before the next shows dancers and audience arrives)

Show #2- (Tues 5yr Am (Ashley), Tues 5yr Am (Karlee), Tues 5yr PM (Brynndi), Mon 3yr class (Karlee/Liz)
4:15-5:00pm (Dancers must be dropped off at the dressing room door at 3:50pm (Will
Open doors for seating 10 mins before the show)
*While waiting in line we MUST practice safe social distancing*
*Immediately following the show, please gather your dancers costume box and take pictures outside of the building. This will help us stay on
schedule with sanitizing between each show and clearing the building before the next shows dancers and audience arrives)

Show #3– (Wed 5yr class (Mariah) & Thurs 6yr (Sydney), Tues 3yr class (Karlee)
5:45pm-6:30pm (Dancers must be dropped off at the dressing room door at
5:20pm (Will Open doors for seating 10 mins before the show)
*Immediately following the show, please gather your dancers costume box and take pictures outside of the building. This will help us stay on
schedule with sanitizing between each show and clearing the building before the next shows dancers and audience arrives)

Show #4– (Fri 5-6yr class (Chloe) & Mon 6yr (Brynndi), & Wed 6yr Hip Hop (Karlee)
7:15pm-7:45pm (Dancers must be dropped off at the dressing room door at
6:50pm (Will Open doors for seating 10 mins before the show)
*While waiting in line we MUST practice safe social distancing*
*Immediately following the show, please gather your dancers costume box and take pictures outside of the building. This will help us stay on
schedule with sanitizing between each show and clearing the building before the next shows dancers and audience arrives)

3-6YR OLD PROGRAMS

Dance Illusion Spring Recital 2020

“A Tribute To Broadway”

3-6 Year Old Show #1

  1. “Mama I’m A Big Girl Now” Monday 4yr Tap (Teachers- Jane Miller & Brynndi Griffin)
  2. “Baby Take A Bow” Tuesday 4yr Tap (Teachers- Jane Miller & Brynndi Griffin)
  3. “Singing In The Rain” Thursday 4yr Tap (Teachers- Staci Nemelka & Brynndi Griffin)

SLIDESHOW

  1. “For Good” Monday 4yr Ballet (Teachers- Jane Miller & Brynndi Griffin)
  2. “Tomorrow” Tuesday 4yr Ballet (Teachers- Jane Miller & Brynndi Griffin)
  3. “Over the Rainbow” Thursday 4yr Ballet (Teachers- Staci Nemelka & Brynndi Griffin)

3-6 Year Old Show #2

  1. “You’re the One that I Want” Tuesday AM 5yr Tap (Teacher-Ashley Coates)
  2. “Amayzing Mayzie” Tuesday AM 5yr Tap (Teacher- Karlee Tansock)
  3. “Choo Choo Chaboogie” Tuesday PM 5yr Tap (Teacher- Brynndi Griffin)
  4. “Calendar Girl” Monday 3 yr Tap (Teachers- Karlee Tansock & Elizabeth Schwartz)

SLIDESHOW

  1. “If You Can Dream” Tuesday AM 5yr Ballet (Teacher- Ashley Coates)
  2. “Touch the Sky” Tuesday AM 5yr Ballet (Teacher-Karlee Tansock)
  3. “Bushel and a Peck” Tuesday PM 5yr Ballet (Teacher-Brynndi Griffin)
  4. “A Dream is a Wish” Monday 3yr Ballet (Teachers- Karlee Tansock & Elizabeth Schwartz)
  5. “I Don’t Wanna” Tuesday AM 5yr Jazz (Teacher-Ashley Coates)
  6. “Cruella DeVille” Tuesday AM 5yr Jazz (Teacher- Karlee Tansock)
  7. “Forget About the Boy” Tuesday PM 5yr Jazz (Teacher-Brynndi Griffin)

3-6 Year Old Show #3

  1. “I Got Rhythm” Wednesday 5yr Tap (Teacher-Mariah Wildman)
  2. “Hard Knock Life” Thursday 6yr Tap (Teacher- Sydney Johnson)
  3. “Supercalifragilistic” Tuesday 3yr Tap (Teacher- Karlee Tansock)

SLIDESHOW

  1. “You Are the Music In Me” Wednesday 5yr Jazz (Teacher- Mariah Wildman)
  2. “Into the Unknown” Thursday 6yr Ballet (Teacher-Sydney Johnson)
  3. “The Glow” Tuesday 3yr Ballet (Teacher- Karlee Tansock)
  4. “Edelweiss” Wednesday 5yr Ballet (Teacher-Mariah Wildman)
  5. “Bop to the Top” Thursday 6yr Jazz (Teacher- Sydney Johnson)

3-6 Year Old Show #4

  1. “Broadway Baby” Monday 6yr Tap (Teacher-Brynndi Griffin)
  2. “Hakuna Matata” Friday 5-6yr Tap (Teacher-Chloe Edwards)
  3. “Stay Awake” Monday 6yr Ballet (Teacher-Brynndi Griffin)
  4. “Bibbidi Bobbidi Boo” Friday 5-6yr Ballet (Teacher-Chloe Edwards)

SLIDESHOW

  1. “Cooties” Monday 6yr Jazz (Teacher-Brynndi Griffin)
  2. “You Can’t Stop the Beat” Friday 5-6yr Jazz (Teacher-Chloe Edwards)
  3. “Gimme Gimme” Solo-Jaycee Preece
  4. “Disco Yes” Wednesday 6yr Hip Hop (Teacher-Karlee Tansock)

 

Recreational Rehearsals & Recitals June 2nd (Please see program order at the bottom to know what costume to arrive in)

Rehearsal Times
Show #1– Mon 7-8yr Ballet & Jazz, Mon 7-8yr Hip Hop, Tap 3, Sr Musical 8:30am-9:15am (Need to arrive 5 mins early)
Show #2– Tues 9-10yr Ballet & Jazz, Tues 9-10yr Hip Hop, Jr Musical, Tap 2 9:45am-10:30am (Need to arrive 5 mins early)
Show #3– Fri 7-9yr Ballet & Jazz, Fri 7-8yr Hip Hop, Fri 9-10yr Hip Hop, Boys Hip Hop 11:00am-11:45am (Need to arrive 5 mins early)
Show #4– Thurs 7-8yr Ballet & Jazz, Thurs 7-8yr Hip Hop, Mini Musical Theatre, Rec Contemporary 12:15-1:00pm (Need to arrive 5 mins early)
Show #5– Wed 11-12yr Ballet & Jazz, 11-12yr Hip Hop, Teen Jazz & Hip Hop, Fri 11-12yr Jazz & Hip Hop 1:15pm-2:00pm (Need to arrive 5 mins early)

Recital Show Times
Show #1– Mon 7-8yr Ballet & Jazz, Mon 7-8yr Hip Hop, Tap 3, Sr Musical
3:00pm-3:45pm (Dancers must be dropped off at the dressing room door at 2:40pm
(Will Open doors for seating 10 mins before the show)
*While waiting in line we MUST practice safe social distancing*
*Immediately following the show, please gather your dancers costume box and take pictures outside of the building. This will help us stay on
schedule with sanitizing between each show and clearing the building before the next shows dancers and audience arrives)

Show #2– Tues 9-10yr Ballet & Jazz, Tues 9-10yr Hip Hop, Jr Musical, Tap 2
4:15pm-5:00pm (Dancers must be dropped off at the dressing room door at 3:55pm
(Will Open doors for seating 10 mins before the show)
*While waiting in line we MUST practice safe social distancing*
*Immediately following the show, please gather your dancers costume box and take pictures outside of the building. This will help us stay on
schedule with sanitizing between each show and clearing the building before the next shows dancers and audience arrives)

Show #3– Fri 7-9yr Ballet & Jazz, Fri 7-8yr Hip Hop, Fri 9-10yr Hip Hop, Boys Hip Hop
5:30pm-6:15pm (Dancers must be dropped off at the dressing room door at
5:10pm (Will Open doors for seating 10 mins before the show)
*Immediately following the show, please gather your dancers costume box and take pictures outside of the building. This will help us stay on
schedule with sanitizing between each show and clearing the building before the next shows dancers and audience arrives)

Show #4– Thurs 7-8yr Ballet & Jazz, Thurs 7-8yr Hip Hop, Mini Musical Theatre, Rec Contemporary
6:45pm-7:30pm (Dancers must be dropped off at the dressing room door at
6:25pm (Will Open doors for seating 10 mins before the show)
*While waiting in line we MUST practice safe social distancing*
*Immediately following the show, please gather your dancers costume box and take pictures outside of the building. This will help us stay on
schedule with sanitizing between each show and clearing the building before the next shows dancers and audience arrives)

Show #5 (Wed 11-12yr Ballet & Jazz, 11-12yr Hip Hop, Teen Jazz & Hip Hop, Fri 11-12yr Jazz & Hip Hop)
8:00pm-8:45pm (Dancers must be dropped off at the dressing room door at
7:40pm (Will Open doors for seating 10 mins before the show)
*Immediately following the show, please gather your dancers costume box and take pictures outside of the building. This will help us stay on
schedule with sanitizing between each show and clearing the building before the next shows dancers and audience arrives)

Dance Illusion Spring Recital 2020

“A Tribute To Broadway”

Recreational Show #1

  1. “When I Am Older” Monday 7-8yr Ballet (Teacher-Karlee Tansock)
  2. “Shrek” Sr. Musical Theatre (Teacher-Staci Nemelka)
  3. “Puttin’ On the Ritz” Tap 3 (Teacher-Kori Kurtzeborn)
  4. “Descendants” Monday 7-8yr Hip Hop (Teacher-Brynndi Griffin)

SLIDESHOW

  1. “Popular” Monday 7-8yr Jazz (Teacher-Karlee Tansock)

 

Recreational Show #2

  1. “Memory” Tuesday 9-10yr Ballet (Teacher Ashton Stokes)
  2. “You’re Welcome” Tap 2 (Teacher Kori Kurtzeborn)
  3. “Glorious” Tuesday 9-10yr Hip Hop (Teacher Sydney Johnson)
  4. “Suitcase” Solo-Jaycee Preece
  5. “Seventy-Six Trombones” Jr. Musical Theatre (Teacher Mariah Wildman)

SLIDESHOW

  1. “You Can’t Stop the Beat” Tuesday 9-10yr Jazz (Teacher Ashton Stokes)

 

Recreational Show #3

  1. “Slipping Through My Fingers” Friday 7-9yr Ballet (Teacher Hallie Hyde)
  2. “The Boys Are Back” Boys Hip Hop (Teacher Elizabeth Schwartz)
  3. “I Don’t Dance” Friday 7-8yr Hip Hop (Teacher Grace Elcock)
  4. “What You Workin’ With” Friday 9-10yr Hip Hop (Teacher Elizabeth Schwartz)

SLIDESHOW

  1. “Fox Mambo” Friday 7-9yr Jazz (Teacher Hallie Hyde)

 

Recreational Show #4

  1. “My Favorite Things” Thursday 7-8yr Ballet (Teacher Elizabeth Schwartz)
  2. “Friend Like Me” Mini Musical Theatre (Teacher Sydney Johnson)
  3. “Get’cha Head in the Game” Thursday 7-8yr Hip Hop (Teacher Hallie Hyde)
  4. “Seasons of Love” Rec Lyrical Contemporary (Teacher Hallie Hyde)

SLIDESHOW

  1. “Nicest Kids in Town” Thursday 7-8yr Jazz (Teacher Elizabeth Schwartz)

 

Recreational Show #5

  1. “Rewrite the Stars” Wednesday 11-12yr Ballet (Teacher Karlee Tansock)
  2. “Get Ready” Friday 11-12yr Jazz (Teacher Elizabeth Schwartz)
  3. “The One That I Want” Teen Jazz (Teacher Jane Miller)
  4. “Mamma Mia” Wednesday 11-12yr Jazz (Teacher Karlee Tansock)
  5. “I Don’t Dance” Friday 11-12yr Hip Hop (Teacher Elizabeth Schwartz)
  6. “Circle of Life” Teen Hip Hop (Teacher Jane Miller)

SLIDESHOW

  1. “Now or Never” Wednesday 11-12yr Hip Hop (Teacher Chloe Edwards)

 

Competition Rehearsal & Recital- Wednesday June 3rd (Please see program order at the bottom to know what costume to arrive in)
Rehearsal Times
Show #1– Tots, Tinys, & Minis 8:30am-9:15am (Need to arrive 5 mins early)
Show #2– Stars, Glitz, Jr Prep, Competition Tap, Acro Blue 9:45am-10:45am (Need to arrive 5 mins early)
Show #3– Jr Elite, Sr Prep, Sr Elite, Sr Encore, Jr Contemporary, Teen Contemporary 11:15am-12:15pm (Need to arrive 5 mins early)
Show #4– Tiny Premier & Mini Premier & Acro Silver 12:45pm-1:15pm (Need to arrive 5 mins early)
Show #5- Jr Premier, Teen Premier, & Sr Premier, Premier Tap 1:30pm-2:15pm (Need to arrive 5 mins early)

Recital Show Times
Show #1– (Tots, Tinys, Minis)
3:00-3:45pm (Dancers must be dropped off at the dressing room door at 2:35pm (Will
Open doors for seating 10 mins before the show)
*While waiting in line we MUST practice safe social distancing*
*Immediately following the show, please gather your dancers costume box and take pictures outside of the building. This will help us stay on
schedule with sanitizing between each show and clearing the building before the next shows dancers and audience arrives)

Show #2- (Stars, Glitz, Jr Prep, Competition Tap, Acro Blue)
4:15pm-5:15pm (Dancers must be dropped off at the dressing room door at 3:55pm
(Will Open doors for seating 10 mins before the show)
*While waiting in line we MUST practice safe social distancing*
*Immediately following the show, please gather your dancers costume box and take pictures outside of the building. This will help us stay on
schedule with sanitizing between each show and clearing the building before the next shows dancers and audience arrives)

Show #3- (Jr Elite, Sr Prep, Sr Elite, Sr Encore, Jr Contemporary, Teen Contemporary)
5:45pm-6:45pm (Dancers must be dropped off at the dressing room door at
5:25pm (Will Open doors for seating 10 mins before the show)
*Immediately following the show, please gather your dancers costume box and take pictures outside of the building. This will help us stay on
schedule with sanitizing between each show and clearing the building before the next shows dancers and audience arrives)

Show #4- (Tiny & Mini Premier, Acro Silver)
7:15pm-8:00pm (Dancers must be dropped off at the dressing room door at
6:55pm (Will Open doors for seating 10 mins before the show)
*While waiting in line we MUST practice safe social distancing*
*Immediately following the show, please gather your dancers costume box and take pictures outside of the building. This will help us stay on
schedule with sanitizing between each show and clearing the building before the next shows dancers and audience arrives)

Show #5 (Jr Premier, Teen Premier, Sr Premier, Premier Tap)
8:15pm-9:30pm (Dancers must be dropped off at the dressing room door at
7:55pm (Will Open doors for seating 10 mins before the show)
*Immediately following the show, please gather your dancers costume box and take pictures outside of the building. This will help us stay on
schedule with sanitizing between each show and clearing the building before the next shows dancers and audience arrives)

 

Dance Illusion Spring Recital 2020

“A Tribute To Broadway”

Competition Show #1

#1. “Great Balls of Fire” Tots Jazz (Teacher & Choreographed by Brynndi Griffin)

#2. “Colors of the Wind” Tinys Lyrical (Teacher & Choreographed by Jane Miller)

#3. “Lost Boy” Minis Lyrical (Teacher & Choreographed by Staci Nemelka)

#4. “Broadway Baby” Solo-London Klc

#5. “Small World” Solo-Sophia Kendrick

#6. “Daddy’s Little Girl” Tots Lyrical (Teacher & Choreographed by Brynndi Griffin)

#7. “Friend Like Me” Minis Hip Hop (Teacher & Choreographed by Staci Nemelka)

#8. “I Will Survive” Tinys Jazz (Teacher & Choreographed by Jane Miller)

#9. “Better Place” Solo-Mollie Klc

#10. “Broadway Banana” Solo-Phoebe Tolman

#11. “Fireman” Tots Hip Hop (Teacher & Choreographed by Brynndi Griffin)

#12. “Cat in the Hat” Tinys Hip Hop (Teacher & Choreographed by Jane Miller)

#13. “Hey Mickey” Minis Jazz (Teacher & Choreographed by Staci Nemelka)

SLIDESHOW

 

Competition Show #2

  1. “Respect” Jr Prep Jazz (Teacher & Choreographed by Mariah Wildman)
  2. “Tricky” Jr. Glitz Hip Hop (Teachers & Choreographed by Hadlee Daines & Elizabeth Schwartz)
  3. “Hit the Road Jack” Stars Jazz (Teacher & Choreographed by Jane Miller)
  4. “Work Me Down” Solo-Tylan Reeder
  5. “My Shot” Competition Tap (Teacher & Choreographed by Jane Miller)
  6. “I Lived” Solo-Alexa Leavitt
  7. “Grow Up” Solo-Meili Mckenna
  8. “Watercolors” Stars Lyrical (Teacher & Choreographed by Jane Miller)
  9. “Set Me on Fire” Jr. Glitz Lyrical (Teachers & Choreographed by Hadlee Daines & Elizabeth Schwartz)
  10. “NSYNC Mix” Jr Prep Hip Hop (Teacher & Choreographed by Mariah Wildman)
  11. “Little Red Riding Hood” Stars Hip Hop (Teacher & Choreographed by Jane Miller)
  12. “How Does it Feel” Jr. Glitz Jazz (Teachers & Choreographed by Hadlee Daines & Elizabeth Schwartz)
  13. “500 Miles” Jr. Prep Lyrical (Teacher & Choreographed by Mariah Wildman)
  14. “A Little Party” Solo-Sammy Fetter

SLIDESHOW

  1. “Wind it Up” Acro Blue (Teacher& Choreographed by Ashley Coates)

 

Competition Show #3

  1. “Champions” Jr. Elite Hip Hop (Teacher & Choreographed by Lisa Preece)
  2. “90 Days” Sr. Elite Lyrical (Teacher & Choreographed by Karlee Tansock)
  3. “Saving Grace” Sr. Prep Lyrical (Teacher & Choreographed by Mariah Wildman)
  4. “Tempo” Sr. Encore Hip Hop (Teacher & Choreographed by Ginger Hislop)
  5. “Keep Breathing” Solo-Hannah Anderson
  6. “You Will Be Found” Solo-Nikki Klc
  7. “A Thousand Years” Jr. Elite Lyrical (Teacher & Choreographed by Lisa Preece)
  8. “Run Boy” Sr. Elite Jazz (Teacher & Choreographed by Karlee Tansock)
  9. “Too Many Fish in the Sea” Sr. Prep Jazz (Teacher & Choreographed by Mariah Wildman)
  10. “Nina Cried Power” Sr. Encore Contemporary (Teacher & Choreographed by Ginger Hislop)
  11. “Water” Solo-Megan Nielsen
  12. “Dance Doctor” Solo-Sarah Nielsen
  13. “Bloodstream” Jr. Contemporary (Teacher & Choreographed by Rylee Burwell)
  14. “Cinnamon” Solo-Avenli Olson
  15. “Worried” Teen Contemporary (Teacher & Choreographed by Ginger Hislop)
  16. “Focus” Sr. Prep Hip Hop (Teacher & Choreographed by Mariah Wildman)
  17. “Can’t Turn You Loose” Jr. Elite Jazz (Teacher & Choreographed by Lisa Preece)
  18. “Manolo” Sr. Elite Hip Hop (Teacher & Choreographed by Karlee Tansock)

SLIDESHOW

 

Competition Show #4

  1. “Strawberry Swing” Mini Premier Contemporary (Teacher & Choreographed by Lisa Preece)
  2. “Don’t Stop Me Now” Tiny Premier Jazz (Teacher & Choreographed by Karlee Tansock)
  3. “My Strange Addiction” Solo-Bella Anthony
  4. “One Night” Solo-Stella Brown
  5. “I’m a Brass Band” Mini Premier Musical Theatre (Teacher & Choreographed by Lisa Preece)
  6. “He Lives in You” Tiny Premier Contemporary (Teacher & Choreographed by Karlee Tansock)
  7. “Rain” Acro Silver (Teacher & Choreographed by Ashley Coates)
  8. “Don’t Leave Me” Solo- Jayda Lamborn

SLIDESHOW

  1. “Willy Wonka” Tiny & Mini Premier Hip Hop (Choreographed by Tristin Hampshire, Teachers Ashley Smith & Jane Miller)

 

Competition Show #5

  1. “Turn Out the Lights” Jr. Premier Jazz (Choreographed by Morgan St. Pierre, Teacher Jane Miller)
  2. “Warn” Teen Premier Contemporary (Choreographed by Kylee Winters, Teacher Jane Miller)
  3. “Loyal” Sr. Premier Jazz (Choreographed by Morgan St. Pierre, Teacher Lisa Preece)
  4. “Kaboom” Solo-Layla McBride
  5. “Gimme Gimme” Solo-Jaycee Preece
  6. “If My Friends Could See Me Now” Solo-Brielle Miller
  7. “Signal” Solo-Ava Bagley
  8. “Painted” Jr. Premier Open (Choreographed by Fiona Benson, Teacher Jane Miller)
  9. “Paris” Teen Premier Jazz (Choreographed by Whitney Bezzant, Teacher Jane Miller)
  10. “Jailhouse Rock” Solo-Lyla Brown
  11. “Carhop” Premier Tap (Choreographed by Lisa Preece, Teachers Lisa Preece & Jane Miller)
  12. “Hi-low” Duet-Estee Stevenson & Mia Johnston
  13. “The Dream” Solo-Ava Brown
  14. “Get Me to the Church” Trio-Layla McBride, Brielle Miller, Jaycee Preece
  15. “Lilac Fairy Variation” Solo-Laura Geertsen
  16. “Forget About the Boy” Solo-Ava Buttars
  17. “Fever” Solo-Londyn Hardy
  18. “Madness” Solo-Ryann Buttars
  19. “Suitcase” Solo-Jaycee Preece
  20. “I Am Me” Sr. Premier Contemporary (Choreographed by Kati Simon, Teacher Lisa Preece) Elena Boyer, Olivia Hendricks, Sofia Low, Irelynd Preece, Jenna Spencer, Alexa Willis

SLIDESHOW

  1. “I Believe” Jr. and Teen Premier Hip Hop (Choreographed by Tristin Hampshire, Teachers Ashley Smith and Lisa Preece)