We are Excited to offer NEW classes this year for our 3-6yr old, Recreational, Competition, & Premier Team Programs!
Fall- Spring Classes Start on Tuesday September 5th, 2023 (Day After Labor Day)
Monday
Studio 1 | Class Description | Teacher |
---|---|---|
1:30-2:30pm | 4yr Ballet & Tap (Recreational) | Kylie Thomas |
2:45-3:30pm | 3-4yr Acro Tumbling (Recreational) | Kylie Thomas |
4:00-5:00pm | Jr Premier Tap | Lisa Preece |
5:00-6:00pm | 6-7yr Ballet, Tap, Jazz (Recreational) | Kate Spencer |
6:00-7:00pm | Mini Elite Jazz Technique | Kate Spencer |
7:00-8:00pm | Mini Elite Choreography | Elizabeth Schwartz |
Studio 2 | ||
1:30-2:30pm | 3yr Ballet & Tap (Recreational) | Bonny Carrin |
4:00-5:00pm | Mini Premier Tap | Michelle Bartlett |
5:00-6:00pm | Mini Elite Ballet Technique | Michelle Bartlett |
6:00-7:00pm | Jr Prep Ballet Technique | Michelle Bartlett |
7:00-8:00pm | Adult Tap (Open Walk In Class) | Michelle Bartlett |
Studio 3 | ||
4:00-5:00pm | Jr Premier Ballet Technique | LeAnn Ravsten |
5:00-6:00pm | Teen Premier Choreography | Lisa Preece |
6:00-7:00pm | Older Premier Hip Hop Choreography | Tristin Tate |
7:00-8:00pm | Older Premier Jazz Line Choreography | Karlee Bowen |
8:00-9:00pm | Older Premier Contemporary/Lyrical Choreography | Lisa Preece |
Studio 4 | ||
4:00-5:00pm | 5yr Ballet, Tap, Jazz (Recreational) | Karlee Bowen |
5:00-6:00pm | Mini Premier Ballet Technique | Susanna Russell |
Studio 5 | ||
4:00-5:00pm | 7-8yr Hip Hop (Recreational) | Michelle Bartlett |
5:00-7:00pm | Tiny Premier Choreography | Karlee Bowen & Elizabeth Schwartz |
7:00-8:30pm | Jr Prep Choreography | Saige Wiser |
Studio 6 | ||
4:00-5:00pm | Teen Premier Ballet Technique | Susanna Russell |
5:00-6:00pm | Jr Premier Jazz Technique | Tristin Tate |
6:00-7:00pm | Mini Premier Choreography | Jane Miller |
7:00-8:00pm | Tiny & Mini Premier Hip Hop Choreography | Tristin Tate & Jane Miller |
8:00-9:00pm | Mini Premier Choreography | Jane Miller |
Tuesday
Studio 1 | Class Description | Teacher |
---|---|---|
10:00am-11:00am | 4yr Ballet & Tap (Recreational) | Lindsey Bennett |
11:00am-11:45am | 3-4yr Acro Tumbling (Recreational) | Lindsey Bennett |
4:00-6:00pm | Tots Choreography | Aliya Allen |
6:00-7:00pm | Mini's Jazz Technique | Aliya Allen |
7:00-8:00pm | Mini's Ballet Technique | Kate Spencer |
Studio 2 | ||
10:00am-11:00am | 3yr Ballet & Tap (Recreational) | Karlee Bowen |
4:00-5:00pm | 6yr Ballet, Tap, Jazz (Recreational) | Bonny Carrin |
5:00-5:45pm | 6yr Acro Tumbling | Bonny Carrin |
6:00-7:00pm | Mini Elite Ballet Technique | Aspen Whooley |
Studio 3 | ||
4:00-5:00pm | Jr Elite Choreography | Brinkley Buchanan |
5:00-6:00pm | Jr Elite Ballet Technique | Aspen Whooley |
6:00-7:00pm | ||
7:00-8:00pm | Mini Elite Choreography | Elizabeth Schwartz |
8:00-9:00pm | Combo Class with Kate (Open Walk in Class) | Kate Spencer |
Studio 4 | ||
4:00-5:30pm | 9-10yr Ballet & Jazz (Recreational) | Kylie Thomas |
5:30-6:30pm | ||
6:30-7:30pm | Boys Hip Hop (Recreational) | KaraLee Mathieson |
Studio 5 | ||
4:00-5:00pm | Sr Prep Ballet Technique | Aspen Whooley |
5:00-6:00pm | Tiny's Choreography | KaraLee Mathieson |
6:00-7:00pm | Ballroom Technique | Kate Spencer |
Studio 6 | ||
9:30am-10:30am | 5yr Ballet, Tap, Jazz (Recreational) | Lisa Preece |
10:30am-11:15am | 5yr Acro Tumbling (Recreational) | Lisa Preece |
1:00-2:00pm | 5yr Ballet, Tap, Jazz (Recreational) | Lindsey Bennett |
2:00-2:45pm | 5yr Acro Tumbling (Recreational) | Lindsey Bennett |
4:00-5:00pm | Tiny's Choreography | KaraLee Mathieson |
5:00-6:00pm | Sr Prep Choreography | Michelle Bartlett |
6:30-7:30pm | Acro Tumbling Level 2 | Brinkley Buchanan |
Wednesday
Studio 1 | Class Description | Teacher |
---|---|---|
4:00-6:00pm | Glitz Choreography | Kylie Thomas |
6:00-7:00pm | Mini Premier Jazz Technique | Michelle Bartlett |
7:00-8:00pm | Beginning Pointe/Ballet Technique | Darby Jones/LeAnn Ravsten |
Studio 2 | ||
4:00-5:00pm | Mini Competition Tap | Michelle Bartlett |
5:00-6:00pm | Tiny Premier Ballet | Michelle Bartlett |
6:00-7:00pm | Tiny Premier Jazz Technique | Jane Miller |
Studio 3 | ||
4:00-5:00pm | Older Premier Musical Theatre | Lisa Preece |
5:00-6:00pm | Teen Premier Choreography | Darby Jones/Lisa Preece |
6:00-7:00pm | Stars/Jr Prep Ballet Technique | LeAnn Ravsten |
7:00-8:00pm | Intermediate Pointe Ballet | Becky Erickson |
8:00-9:00pm | Sr Elite Jazz Technique | Kate Spencer |
Studio 4 | ||
4:00-5:00pm | 5-6yr Hip Hop (Recreational) | KaraLee Mathieson |
5:00-6:00pm | Mini Premier Ballet Technique | KaraLee Mathieson |
6:00-7:00pm | Sr Elite Ballet Technique | Becky Erickson |
7:00-8:00pm | Stars Jazz Technique | Michelle Bartlett |
Studio 5 | ||
4:00-5:00pm | Jr Prep Choreography | Saige Wiser |
5:00-6:00pm | Jr Prep Jazz Technique | LeAnn Ravsten |
6:00-7:00pm | Teen Premier Jazz Technique | Darby Jones/Elizabeth Schwartz |
7:00-8:00pm | Sr Elite Choreography | Kate Spencer |
Studio 6 | ||
4:00-5:00pm | Younger Premier Musical Theatre | Jane Miller |
5:00-6:00pm | Jr Premier Jazz Choreography | Jane Miller |
6:00-7:00pm | Jr Premier Contemporary Choreography | Karlee Bowen-Elizabeth Schwartz |
7:00-8:00pm | Premier Acro Specialty | Jane Miller |
8:00-9:00pm | Teen Premier Tap | Michelle Bartlett |
Thursday
Studio 1 | Class Description | Teacher |
---|---|---|
4:00-5:30pm | 7-8yr Ballet & Jazz (Recreational) | Bonny Carrin |
5:30-7:30pm | Stars Choreography | Elizabeth Schwartz |
7:30-9:00pm | Teen Jazz & Hip Hop (13 & Up) (Recreational) | Aspen Whooley |
Studio 2 | ||
4:00-5:30pm | Tot's Ballet & Jazz Technique | Brinkley Buchanan and Aspen Whooley |
5:30-7:00pm | 11-12yr Ballet & Jazz | Aspen Whooley |
Studio 3 | ||
4:00-5:00pm | Teen Competition Contemporary | Karlee Bowen |
5:00-6:30pm | Sr Prep Choreography | Michelle Bartlett |
6:30-7:00pm | Sr Prep Jazz Technique | LeAnn Ravsten |
7:00-8:30pm | Jr Elite Choreography | Brinkley Buchanan |
Studio 4 | ||
4:00-5:30pm | Tiny's Ballet & Jazz Technique | Michelle Bartlett & Brinkley Buchanan |
5:30-6:30pm | 7-8yr Hip Hop (Recreational) | Brinkley Buchanan |
7:00-8:00 | 11-12yr Hip Hop (Recreational) | KaraLee Mathieson |
Studio 5 | ||
4:00-6:00pm | Mini's Choreography | KaraLee Mathieson |
6:00-7:30pm | Sr Elite Choreography | Kate Spencer |
Studio 6 | ||
4:00-5:00pm | Jr Contemporary Choreography | Elizabeth Schwartz |
5:00-6:00pm | Jr Elite/Sr Elite Ballet Technique | LeAnn Ravsten |
6:00-7:00pm | Jr Elite Jazz Technique | KaraLee Mathieson |
7:00-7:30pm | Sr Prep Jazz Technique Continued | LeAnn Ravsten |
7:30-8:30pm | Sr Prep Ballet Technique | LeAnn Ravsten |
Friday
Studio 1 | Class Description | Teacher |
---|---|---|
3:15-4:15pm | 5-6yr Ballet, Tap, Jazz (Recreational) | Kylie Thomas |
4:15-5:00pm | 5-6yr Acro Tumbling (Recreational) | Miranda Butterfield |
Studio 2 | ||
3:30-4:15pm | 3-4yr Acro Tumbling (Recreational) | Lisa Fuller |
Studio 5 | ||
3:15-4:45pm | 9-10yr Jazz & Hip Hop (Recreational) | Saige Wiser |
Studio 6 | ||
3:30-4:30pm | Glitz Jazz Technique | Miranda Butterfield |
4:30-5:30pm | Glitz Ballet Technique | Kylie Thomas |
Saturday
Studios 1,2,3,4,5,6, | |
---|---|
Rehearsal Space (Reserve Through our Front Desk) |